apne.gen.tr https://www.apne.gen.tr Apne, Apne Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, apne.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Uyku Apnesi İçin Maske https://www.apne.gen.tr/uyku-apnesi-icin-maske.html Mon, 03 Dec 2018 08:04:37 +0000 Uyku Apnesi İçin Maske,Uyku sırasında beynin nefes alıp verme sinyalini göndermemesi, kişinin yaklaşık 10 15 saniyeden daha uzun süre nefesini tutmasına uyku apnesi denir. Kişinin soluk alıp vermeye ara vermesi de diyebilir. Bu du Uyku Apnesi İçin Maske,Uyku sırasında beynin nefes alıp verme sinyalini göndermemesi, kişinin yaklaşık 10 15 saniyeden daha uzun süre nefesini tutmasına uyku apnesi denir. Kişinin soluk alıp vermeye ara vermesi de diyebilir. Bu durum ise, uyku düzeninin bozulmasına yol açar. Uyku apnesi yaşayan kişilerin uyku kalitesi de kötü olacağından kişinin psikolojik yönden de zor ve sıkıntılı bir süreç yaşaması normaldir. Aynı zamanda uyku apnesi süresince bireylerde kanda bulunan oksijenin azaldığı ve buna bağlı olarak beyne oksijenin gitmesinde sıkıntıların olduğu görülür. Aynı zamanda kişilerde karbondioksit oranının yüksekliği de görülür. 
Uyku apnesi yaşayan kişiler ölüme yakın bir evreden geçer ve beyin sürekli uyarı göndererek kişinin uyanmasını sağlar. Bu kilolu kişilerde daha da yoğun görülebilir. Bunun için kişinin yanında olan eşi ya da ailesinin de dikkatli olması gerekmektedir. 

Uyku Apnesi Yaşayan Kişilerde Görülen Sorunlar 
 • rahat uyuyamamaya bağlı olarak, halsizlik ve yorgunluk hissi,
 • kan değerlerinin bazen yükselip bazen azalması, 
 • nefes alıp verememe, duraklama ve buna bağlı olarak uykusuzluk,
 • baş ağrısı yaşama,
 • horlama.

Uyku Apnesi İçin MaskeUyku Apnesi Maskeleri 

Hastalığın uyku öncesinde ve uyku esnasında kullanabileceği maskelerdir. Böylece kişinin daha konforlu uymasını da sağlar. Kişilerin uyku esnasında ağızdan nefes aldıkları durumlarda ise ağız ve burun maskeleri kullanılır. Kullanacağınız maskenin yüze uygunluğu da son derece önemlidir. Gelişen teknoloji sayesinde bu aparatlar son derece rahat ve kullanışlıdır. Tek yapmanız gereken bu sorununu önce doktorunuza danışmanız ve sonrasında size sunulan tedavi yollarından uygun olanını  tercih ederek iyileşmek olacaktır. Unutmayın ki uyku apnesi tedavi edilmediği durumlarda kalıcı beyin hasarlarına ve sinir bozukluklarına, hatta ölüme kadar neden olabilmektedir. 
]]>
Apne https://www.apne.gen.tr/apne.html Mon, 03 Dec 2018 17:02:30 +0000 Apne, solunumun geçici olarak durması olayıdır. Apne hayatın içine girmiş ve birçok kişinin hayatının çok büyük bir sorunu haline gelmiş bir problemdir. Apne hemen hemen en çok uykuda görülen bir sorundur ve uyku apnesi Apne, solunumun geçici olarak durması olayıdır. Apne hayatın içine girmiş ve birçok kişinin hayatının çok büyük bir sorunu haline gelmiş bir problemdir. Apne hemen hemen en çok uykuda görülen bir sorundur ve uyku apnesi olarak isimlendirilir. Özellikle uyku apnesi insanlar için çok büyük bir sorundur. Uyku bedenin sağlığını ve kendini yenilediği yaşamsal bir faaliyettir. Uyku apnesi ise uyku sırasında solunumun durmasından kaynaklanan ve uyku düzeninini tamamiyle bozan, kötü olaylara sebebiyet verebilen ve hatta ölümle bile sonuçlanabilen önemli bir hastalıktır. Yorgunluk, aşırı sinirlilik, yüksek tansiyon, depresyon, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlarda fark edemediğiniz uyku apnesi problemi yaşıyor olabilirsiniz. Tedavi edilmeyen uyku apnesi problemi ciddi kalp hastalıkları dahil, daha farklı bir sürü tehlikeli hastalıklara yol açabilmektedir. Uyku apnesinin belirtilerinden en belirgin olanları uyku süresince ani solunum duraklamaları ve çok gürültülü horlamalardır. Bu solunum düzensizlikleri bazılarımızda zaman zaman ortaya çıkan yumuşak, yavaş horlamalardan farklıdır. Bu yumuşak olarak tabir ettiğimiz horlama türleri daha çok sırt üstü yatıldığında meydana gelen horlama çeşitleridir. Fakat uyku apnesi horlamaları daha şiddetli ve her pozisyonda meydana gelebilecek apne türleridir. Uykuya dalma, uyanma ve rüya görme sırasında bazı solunum düzensizlikleri hemen hemen herkeste görülebilir. Uyku apneli hastalarda çok sık tekrarlanan ve uzun süreli solunum durmaları gerçekleşmektedir. Uyku apnelerinde on saniyeden başlayan solunum durmaları bir dakikadan fazla sürelere de çıkabilir. Uyku apnesi problemi olan insanlar saatte 20, hatta 100 defa apneyi tekrarlayarak solunum durması şikayetiyle uykularından uyanabilirler. Bir dakika ve üstüne varan solunum durmalarında kişilerin uykuyu alamama ve oksijen yetersizliği gibi konulardan dolayı çok büyük sorunlara yakalanma ihtimalleri yok denilecek kadar azdır. Çünkü bu sayılan belirtiler arasında bir çok uyku rahatsızlıkları vardır. 

ApneApne Teşhisi,

Bir insanda uyku apnesi olup olmadığını anlamak için uyku laboratuvarında birtakım incelemeler ve tetkikler yapılması gerekmektedir. Uyku testlerinden sonra sonuçlar incelenerek kimlerin uyku apnesi tedavisine ihtiyacı olup olmadığına karar verilir. Günlük aktiviteler sırasında özellikle araç kullanırken uyuklamalar, iş kazalarına yol açabilecek durumlar söz konusu olduğunda acilen apne ile ilişkili kalp yetersizliği ve oksijen saturasyonunda çok büyük düşüşler tespit edilebilir. O zaman acilen tedaviye başlanmalıdır. Bir de saatte 40'ın üzerinde apne sayısı tespit edilen insanların hemen hemen hepsi uyku apnesi problemi taşıdığından tedavi görmeye ihtiyaçları vardır. Tedavi görmeyen hastalarda zamanla; düzensiz kalp atışları, kalp büyümesi, kalp krizi riskinin artması, yüksek tansiyon, aşırı yorgunluk ve gündüz uyuklamaları, direksiyonda uyuklayarak gerçekleşen trafik kazaları, cinsel arzunun azalması (iktidarsızlık), uykuda terleme ve sık idrara çıkma gibi sorunların görülmemesi kaçınılmazdır. Bunların yanında hasta uykuda solunumunun uzun süre kesilmesiyle, kalp atışı git gide yavaşlayıp en sonunda durmasıyla biten üzücü bir sonla karşılaşabilir. Bu yüzden uyku apnesi gerçekten çok önemli bir hastalık derecesine gelmiştir.

Apne Tedavisi,

Uykuda görülen apnenin kesin teşhisinden sonra kişinin bir Kulak-Burun-Boğaz doktorunun kontrolünden geçmesi gerekir. Böylece apnenin şiddeti ortaya çıkmış olur. Apne konusuyla ilgili anatomik bozukluklar varsa bunlar araştırılıp düzeltilmelidir. Apnenin ilaç tedavisi yoktur. En önemli tedavi yöntemi CPAP adı verilen cihazı kullanarak yapılan tedavi yöntemidir. Bu cihazın kullanılmasındaki amaç hastaya sürekli hava basıncı vererek hastanın uykuda kapanan üst solunum yolunu açmak ve uzun süre açık tutmaktır. CPAP cihazı hastanın burnuna yerleştirilen, yumuşak silikon bir maske]]> Apne Testi https://www.apne.gen.tr/apne-testi.html Tue, 04 Dec 2018 12:00:48 +0000 Apne Testi, Apne geçici olarak solunum sisteminin aksaması olayıdır. Yani solunumun geçici olarak durmasıdır. Ne kadar solunum rahatsızlığı olarak bilinse de bu durum beyinsel fonksiyonlarda meydana gelen aksamalar ve işlev görme Apne Testi, Apne geçici olarak solunum sisteminin aksaması olayıdır. Yani solunumun geçici olarak durmasıdır. Ne kadar solunum rahatsızlığı olarak bilinse de bu durum beyinsel fonksiyonlarda meydana gelen aksamalar ve işlev görmemesi durumudur.

Apne Testinin genel ismi ise beyin ölümüdür. Duyduğumuzda mantıksız olsa da bu durum genellikle mantıklıdır. Çünkü apne genellikle beyinsel bir rahatsızlıktır. Beyinde var olan kısa süreli oksijensiz kalma durumunda beyin büyük hasarlar alabilir yada tamamen işlevini kaybedebilir yani beyin ölümü gerçekleşebilir. 

Apne TestiApne Testi tam olarak beynin geri dönüşü olmadan işlevini kaybetmesidir. Kişinin beyninde var olan kan kılcallarının kaybolması durumudur. Apne Testi sırasında beyin işlevini kaybetmiş olan kişinin bu durumunu onaylamak için dört uzman doktor tarafından hasta için gerekli tetkikler yapılır. Bu uzmanların oluşturduğu kuruldaki kişiler nöroloji uzmanı, nöroşirüji uzmanı, anestezi uzmanı ve kardiyoloji uzmanıdır.

Apne Testi Tanısı:
 • Komanın nedeni belirlenmeli
 • Apne Testinde var olan hasarın belirlenmesi ve beyin ölümünün onaylanması
 • Vücut derecesinin 32 dereceden yüksek olmasının sağlanması
 • Kişinin hipotansif grafiği ayarlanmalı
 • Komadan çıkmak için gerekli ilaçlar vücuttan arındırılmalı
 • Komada sadece kalpte var olan tetkikle izlenmeli
Apse Testinden sonra kişinin kalp ölümü beklenmelidir. Kalp ölümü gerçekleştikten sonra kişinin asıl ölümü gerçekleşir.
]]>
Uyku Apnesi Kilo Aldırırmı https://www.apne.gen.tr/uyku-apnesi-kilo-aldirirmi.html Wed, 05 Dec 2018 08:42:58 +0000 Uyku apnesi kilo aldırırmı, Uyku apnesi, hayati sağlık sorunlarına sebep olabilecek rahatsızlıklardan biridir ve hastanın bunu tek başına fark etmesi pek mümkün değildir. Hastanın bu durumunu ancak eşi veya yakınlarının far Uyku apnesi kilo aldırırmı, Uyku apnesi, hayati sağlık sorunlarına sebep olabilecek rahatsızlıklardan biridir ve hastanın bunu tek başına fark etmesi pek mümkün değildir. Hastanın bu durumunu ancak eşi veya yakınlarının fark etmesiyle ortaya çıkabilir. Her gece istisnasız tekrarlayan bu durum hayatınızı her yönüyle olumsuz şekilde etkilemektedir. Uykuyu tam alamamaktan kaynaklı yorgunluk, halsizlik, asabilik, verimsizlik, dikkat dağınıklığı gibi nedenlere sebebiyet verebilmektedir. Kişinin hava yolları çeşitli seviyelerde tıkanır. Tıkayan faktörler üst solunum yollarının çevreleyen dokulardaki şişkinlikler, bademcikler, dil ve uykuda gevşeyen üst solunum yolu kaslarıdır. Diğer tıkanma yollarından biri de burundur. Çene ve üst solunum yolu yapısı da tıkanma yapabilir. Ayrıca solunum tembelliğine bağlı tıkanma olmaksızın meydana gelen santra apne de vardır. Tıbben ciddi sorunlara yol açabilecek derece de olan uyku apnesi toplum içerisindeki yaygınlığı yüksek olan bir hastalıktır. Genel itibariyle kadınlar %2 'yi, erkekler ise %4'ü oluşturmaktadır.
 
Uyku Apnesi Kilo AldırırmıUyku apnesi nedeniyle sağlığınızı tehdit eden riskler :
 • Düzensiz kalp atışları
 • Kalp krizi riskinin artması 
 • Uykuda terleme, çok çişe çıkma 
 • Kontrol edilemeyen şişmanlama 
 • Aşırı sinirlilik, depresyon, durgunluk
 • Uykuda ölüm
Uyku apnesi kilo aldırır mı
Vücudumuz uyku sürecinde dinlenme moduna girer. Dirençli ve enerjik olabilmek için uykunuzun verimli olması şarttır. Uyku apnesi birçok hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Çok ciddiye alınmasa da önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sorunlardan biri de aşırı kiloya sebep olmasıdır. Akademik araştırmalara göre günde 5-6 saat uyuyan bir kadın ile günde 8-9 saat uyuyan kadınlara oranla daha kilolu oldukları ve aşırı kilolu olma olasılıklarının daha fazla olduğu ileri sürülmüştür. Diğer bir araştırmaya göre ise kilo ile horlama arasında bir ilişki olduğudur. Şiddetli horlamakta olan erkeklerde 5-6 kilo azalmasıyla birlikte horlamanın şiddetinde de azalma olduğu ispatlanmıştır. Fazla horlama aynı zamanda kalp krizi riskini, felç ve inme riskini artırmaktadır. Uyku bozuklukları nedeniyle, iştah düzenleyen kandaki leptin değerleri düşer ve bu da enerji kaybına neden olur. Fiziksel aktivitelerin kaybolmasıyla vücudun yağ depolamasına neden olur. Fakat daha fazla egzersiz ve diyet uygulama ile bu döngü durdurulabilir.
]]>
Apne Hastalığı https://www.apne.gen.tr/apne-hastaligi.html Wed, 05 Dec 2018 18:39:10 +0000 Apne Hastalığı, uyuma sırasında insanın soluğunun kesilmesi sonucunda oluşan bir ve insanlarda uyku düzeninin bozulmasına neden olacak olan tedavi edilmediği takdirde çok ciddi bir hastalık boyutuna ulaşmaktadır. Uyurken nefes a Apne Hastalığı, uyuma sırasında insanın soluğunun kesilmesi sonucunda oluşan bir ve insanlarda uyku düzeninin bozulmasına neden olacak olan tedavi edilmediği takdirde çok ciddi bir hastalık boyutuna ulaşmaktadır. Uyurken nefes alırken uyku apnesi olan insanlarda en az 20 saniye boyunca alınan hava akımı normal değerinden %20 kadar daha aşağılara düşmektedir. Uyurken kanda bulunan oksijen bu yüzden düşer ve karbondioksit miktarı daha da artmaktadır. Eğer solunum yollarınızda bir tıkanıklık varsa yada sizin sinir sisteminizde var olan bir sorun nedeni ile de uyku apnesinin oluştuğu bilinmektedir. Hastalık çok ciddi boyutlara ulaştığı zaman, hastanın hayatını kaybetme gibi durumlar olabilmektedir.

Apne hastalığının belirtileri:

Horlama, yorgunluk, aşırı sinir, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı gibi belirtileri olmaktadır. Hastalık ilerledikçe bu belirtiler zamanla tek tek görülmeye başlarken zamanla hepsi birden görülmeye de başlayabilir. Zamanla tedavi edilmediği takdirde kalp krizi ve ya felç gibi hastalıklara da yol açtığı bilinmektedir. Çok sık olmasa da görülen diğer belirtiler: Mide de aşırı bir yanma, Bacakların bir anda şişmesi, uyurken sırılsıklam olurcasına terleme, ve sık sık gece olunca idrara çıkma gibi belirtilerde olmaktadır.
Bu hastalığın en önemli belirtisi gece uyurken nefesin bir anlığına durması olarak bilinmektedir. Sırt üstü yattığı sırada horlayan bir insanda sıklıkla uyku apnesi görülmektedir.

Apne HastalığıUyku apnesi kimlerde görülür:

Toplumda en sıklıkla görülen hastalıkların başında olmaktadır. Ama hasta uyku sırasında anlamayacağı için ancak yakınları tarafından hastalığını anlayabilir. Uyku apnesi en çok erişkinlerde görülmektedir. Orta yaşı geçmiş olan erkeklerde, sık sık horlayan insanlarda, menopoza girmiş olan bayanlarda görüleceği gibi çok fazla kilolu olan insanlarda da görülmektedir. Bu hastalık sıklıkla olmasa da genç olan insanlarda ya da çocuklarda bile görülmektedir. Alkol ve sigara bağımlısı olan insanlarda da sıklıkla uyku apnesi görülmektedir.

Uyku apnesinin çeşitleri:

Tıkayıcı uyku apnesi: Boğazımızda bulunan kasların bir anda nefes alırken gevşemesi sonucunda havanın geçmesini engellemesi ile oluşmaktadır. Eğer bu kaslar gevşediği zaman bir süre solunum durmaktadır.

Merkezi uyku apnesi: Beynin üzeride bulunan ve solunumu kontrol eden kaslara hava gönderilmemesi sonucunda ortaya çıkan bir uyku apnesi olup çok sık görülmemektedir.

Uyku apnesinin tedavisi:

Uyku apnesinin belirtilerini gösteren bir insana bu teşhisin konulması için kesinlikle laboratuvarlarda var olan uyku ölçümleri ile uyku apnesinin olup olmadığının teşhisi konulmaktadır. Poligrafik tetkit adı verilen yöntemle beyin bölgesi incelendiği gibi aynı zamanda uykunun kalitesini de ölçümü yapılmaktadır. Eğer cerrahi yöntemle tedavi edilerek düzeltilecek bir durum varsa o zaman Kulak Burun Boğaz hekiminin görmesi gerekmektedir. Eğer cerrahi müdahale gerektiren bir durum yoksa o zaman (Continious Positive Airway Pressure)(Sürekli Pozitif Hava Yolu Basıncı) adı verilen bir cihaz kullanılması gerekmektedir. Bu cihaz hastaya verdiği havanın aynı kalitede olmasını sağlamaktadır. Bu sayede üst solunum yolları her zaman açık olacak ve hastanın nefesi kesilmeyecektir.

Uyku apnesinin sonuçları:

Yüksek tansiyon, Kalbin bir anda büyümesi, gürültülü bir şekilde hormala, sık bir şekilde küçük abdeste çıkmak, Huzursuz bir uyku, Davranışlarda olan bozukluk olacağı gibi kalitesiz bir uyku uyuyan insanın depresyona girmesi de kaçınılmaz olarak görülmektedir. Ağızda kuruluk ve sabah uyandığı zaman şiddetli bir baş ağrısı olacaktır.

]]>
Uyku Apnesi Ameliyatı https://www.apne.gen.tr/uyku-apnesi-ameliyati.html Wed, 05 Dec 2018 19:44:29 +0000 Uyku apnesi ameliyatı, rahatsızlığın şiddetine göre karar verilen bir aşamadır. Uyku apnesi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Zira rahatsızlığı yaşayanlar gece ortalama 15 sn kadar nefessiz kalabilmektedir. Buda Uyku apnesi ameliyatı, rahatsızlığın şiddetine göre karar verilen bir aşamadır. Uyku apnesi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Zira rahatsızlığı yaşayanlar gece ortalama 15 sn kadar nefessiz kalabilmektedir. Buda ölümle dahi sonuçlanabilir. 

Uyku apnesi ameliyatı teşhis ve tedavi,

Ameliyat yapılmadan önce nefes almaya neden olan tıkanmanın nereden kaynaklandığını bulmak gerekir. Uyku esnasında nefes durması 1 saat içinde 0-15 kere gerçekleşiyorsa hafif apne, 15-30 kere gerçekleşiyorsa orta apne, 30'un üzeri ise ağır apne olarak tanımlanır. Apneye sebep plan patolojik durum anlayabilmek için ilk etapta Kbb ve fizik muayene,  laboratuvar da uyku testi ve radyolojik tetkikler yapılmalıdır. Uyku laboratuvarında hasta bir gece uyutularak, uyku düzeni izlenir.  Buradaki hastanın ne kadar sıklıkla ve kaç saniye nefesini tuttuğuna bakılır. Bu kayıtlar sayesinde hastalığın hangi boyutta olduğu ve uyku apnesi ameliyatının türü belirlenir. Hafif ve orta şiddetli vakalar ile ağır vakalar için amaliyatlar farklı olmaktadır. Apnenin kaynağı küçük dilde, damakta, dil kökünde, bademciklerde yada gırtlak girişinde olabilmektedir. Örneğin dil veya yumuşak damak doğal yapısını kaybederek yumuşamış olabilir. Yada bademcik aşırı büyümüş olabilir. Bunlar nefes alımını engellediği için apne sorunu ortaya çıkar. Bu tip durumlarda bademcik küçültülebilir. Uyku apnesi ameliyatları lokal yada genel anestezi şeklinde yapılabilir.  Radyofrekans dalgaları ile küçültme ameliyatlarında lokal anestezi tercih edilirken küçük dil bademcik ve yumuşak damak ameliyatlarında ise genel anestezi yapılmaktadır.

Uyku Apnesi AmeliyatıUyku apnesi ameliyatları ise şöyledir;
 • Burun kemiği eğriliği düzeltme ve burun eti küçültme ameliyatları,
 • Bademcik küçültme ve geniz eti ameliyatı,
 • Genel anestezi altında yapılan UPPP ameliyatı. Bu ameliyatta bademcikler alınır, küçük dil kesilir.
 • Lazer yardımlı UPP ameliyatı. Bu ameliyat kansız olmaktadır. Ameliyat sonrası yakınmalar az ve iyileşme daha hızlıdır.
 • İlaç injeksiyonuyla damak gerilmesi ameliyatı. Bu ameliyatta yapısı bozulup yumuşayan damak dokusunu sertleştiren bir ilaç enjekte edilir.
 • En kesin sonuç ise boğazda soluk borusuna kalıcı delik açmaktır.
Uyku apnesi ameliyatlarından sonra hastalar genellikle boğaz, geniz ve kulaklarında hissettikleri aşırı ağrılardan şikayetçidirler. Ağrının şiddetine göre basit ağrı kesiciler yada daha ağır olan morfin v.b. ağrı kesiciler kullanılabilmektedir.
]]>
Uyku Apnesi Cihazı https://www.apne.gen.tr/uyku-apnesi-cihazi.html Thu, 06 Dec 2018 12:45:30 +0000 Uyku apnesi cihazı, Uyku apnesi, aşırı sinirlilik yorgunluk unutkanlık depresyon, gibi rahatsızlıkların habercisidir. Bu belirtilerin olduğu kişilerde uyku apnesi rahatsızlığı olabilir. Tedavisi edilmeyen ve farkına varılmayan Uyku apnesi cihazı, Uyku apnesi, aşırı sinirlilik yorgunluk unutkanlık depresyon, gibi rahatsızlıkların habercisidir. Bu belirtilerin olduğu kişilerde uyku apnesi rahatsızlığı olabilir. Tedavisi edilmeyen ve farkına varılmayan uyku apnesi on ile yirmi yıl içerisinde kişide kalp hastalıkları dahil yaşamı tehdit eden bir çok hastalığa neden olabilir. Günümüzde uyku apnesi hastalığı yada durumları için geliştirilmiş birçok cihaz bulunmaktadır. Bu cihazlar ile hastalık tedavi edilebilir.uyku tüm insanlar için bedenin bir nevi kendini yenilediği ve dinlendiği zaman dilimi olarak nitelendirilmektedir. Yeterince uykusunu alamayan kişilerde halsizlik yorgunluk ve uyku hali görülür. Uyku, sağlıklı ve uzun bir yaşamın temeli olan yaşamsal bir gerekliliktir. Uykusunu iyi bir şekilde alan herkes güne daha zinde huzurlu ve mutlu uyanır. Geçireceği günün devamında konsantrasyonu tam ve ikili ilişkilerde daha verimli birisi olur. Her insanın en az dört ile beş saat uykuya ihtiyacı vardır. Bu kişinin metabolizmasına göre altı yedi saati de bulur. Çok ağır işlerde çalışanlarda özellikle biraz daha uyku ihtiyacı hissedilir. 

Uyku apnesi, hastalığı olan kişilerin böyle bir rahatsızlığı olduğunu fark etmesi çok zordur. Hasta çoğunlukla uyku halindeyken etrafında başka kişiler var ise böyle bir hastalığı olduğunu fark edebilir.

Uyku Apnesi CihazıUyku apnesinin kişilerdeki belirtileri;
 • Düzensiz bir şekilde nefes alıp verme,
 • Solunum almasında duraklamalar,
 • Gürültülü bir şekilde horlamalar,
 • İç çekmeler,
Uyku apnesindeki horlamayı ayırt edebilmek için horlama esnasında kişide el kol hareketlerinin sıklığına bakılmalıdır. Uyku apnesi için kullanılan cihaz olan CPAP cihazı bu hastalığa yakalananlar için üretilmiştir. Bu cihaz uyku apnesi olan kişilerde gece uyku esnasında solunumun kesilmeden devamını sağlar. Cihazın hava ayarı doktorunuz tarafından belirlenir ve belirlenen basınçla hasta uyku esnasında ağız ve burunu kapsayan maskesinden yararlanarak rahat bir uyku geçirir. Cihazın oluşturduğu basıncı hava yolu ile kaslara kadar ileterek gece uyku esnasında çökmesin engeller. Cihazın uyku esnasında hava yolunu açık bırakması ile oksijen düşmelerinin önüne geçilmiş olur. 

CPAP cihazının teknik özellikleri;
 • Portatif ve kullanışlıdır.
 • İçeriğinde yüksek devirli bir jeneratör vardır.
 • Jeneratörü sayesinde oda içerisindeki hava pompalanarak hava akımı oluşturur.
 • Körük sistemi ile çalışan cihaz düşük dirençli bir hortum ile bir ucu cihaza diğer ucu da solunum yolumuz olan ağız ve burana gelen maskeye bağlıdır. 
 • Hastaya sürekli pozitif basınçlı hava verir. yani oksijen verir.
 • Araç otomatik olarak hava basıncını dengeler ve hekim tarafından belirlenen basınçta kalmasını sağlar.
Uyku apnesi CPAP cihazı, dışında birde BİPAP cihazı vardır. İkisi de uyku apsesi için kullanılır. Uyku apsesi tedavi edilmez ise hastada, kalp krizi, yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, felç,i inme gibi tepkimeler görülebilir.

Uyku apsesi tedavisi;

CPAP ve BİPAP cihazları ile hasta rahat solunum yapmaya başlar ve kandaki oksijen seviyesini dengeleyerek hastayı rahatlatır. Rahat bir uyku uyumasını sağlayarak yaşam kalitesini arttırır. Bu cihazların düzenli kullanımı uyku apsesi yaşayan hastaları tedavi ettiği görülmüştür. Ama mutlaka doktor tavsiyesi ile gereken basınçlarda bilinçli bir şekilde kullanılması önemlidir. 
]]>
Uyku Apnesi Maskesi https://www.apne.gen.tr/uyku-apnesi-maskesi.html Fri, 07 Dec 2018 08:18:22 +0000 Uyku Apnesi Maskesinden bahsetmeden önce size kısaca uyku apnesinden bahsetmek istiyorum. Uyku apnesi sinirsel ve beyinsel bir hastalıktır. Ve çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Uyku apnesi uyku anında kişinin solunum işleyişind Uyku Apnesi Maskesinden bahsetmeden önce size kısaca uyku apnesinden bahsetmek istiyorum. Uyku apnesi sinirsel ve beyinsel bir hastalıktır. Ve çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Uyku apnesi uyku anında kişinin solunum işleyişinde 5-10 saniye boyunca aksamasıdır. Bu durum kişinin hayat kalitesini azaltmakta ve olumsuz etkileyebilir. 

Uyku Apnesi Maskesi uyku apnesi olan hastalar için tam bir tedavi değildir. Fakat kişinin sağlıklı ve rahat bir uyku uyumasını sağlamaktadır. Çene etrafından başa kadar uzana bant şeklindedir bu maske. Tam olarak kafanın arkasından destekleyerek alın kısmını germektedir. Ve bu sayede kişi solunum kısmında rahatsız edecek kas ve sinirlerin gerilmesini sağlamaktadır. Kişi bu sayede rahat uyumaktadır.

Uyku Apnesi MaskesiUyku Apnesi Maskesinin bir diğer adı da CPAP maskesidir. Bu maske hasta uyurken düzenli olarak takılmalıdır. Aksi takdirde kişi maskenin etkisini diğer bir takımda kaybetmektedir. Buda Uyku Apnesi Maskesinin işe yaraması için gerekli olan etkiyi azaltmaktadır. Ve düzenli olarak takılmadığı sürece ve Uyku Apnesi Maskesi tekrar takılması durumunda kişi uyku apnesine de yakalanabilir. 

Uyku Apnesi Maskesinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni burun destekli Uyku Apnesi Maskesi ve çene destekli Uyku Apnesi Maskesidir. Bu maskelerin çeşitlilik göstermesinin nedeni kişide var olan uyku apnesinin şiddetine göre değişir.
]]>
Ağır Uyku Apnesi https://www.apne.gen.tr/agir-uyku-apnesi.html Sat, 08 Dec 2018 02:33:48 +0000 Ağır Uyku Apnesi, Yetişkinlerde  uyku bozukluğuna yol açan yüzün üstünde hastalık bulunur. Bu hastalıkların en önemlisi de uyku apnesidir. Ağır uyku apnesi oldukça önemli bir hastalıktır ve ölümle sonuçlanabilir. Genell Ağır Uyku Apnesi, Yetişkinlerde  uyku bozukluğuna yol açan yüzün üstünde hastalık bulunur. Bu hastalıkların en önemlisi de uyku apnesidir. Ağır uyku apnesi oldukça önemli bir hastalıktır ve ölümle sonuçlanabilir. Genellikle kişi hastalığının farkında olmaz bu yüzden geç tanı konulmaktadır. Ağır uyku apnesi kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler, çalışma kabiliyetini düşürür, iş yapmama isteği başlar, sürekli yorgun ve uyumak isteği gösterir. Trafik kazaların çoğu bu hastalık sebebiyle kişinin araba kullanırken farkında olmayarak uyumasından kaynaklanmaktadır. Tedavi edilmemiş Ağır uyku apnesi kişiyi hipertansiyon, kalp ritmi bozuklukları ve enfarktüs de büyük riske sokar.

Ağır uyku apne tedavisi mümkün olan bir hastalıktır, önemli olan hastalığın tanısının konabilmesidir. Amerika da uzmanlar ağır uyku apne tanısının on sene gibi uzun bir süreden sonra fark edilebildiğini gözlemlemişlerdir. Ağır uyku apnesi tanısı için daha çok yakınlarımıza iş düşmektedir, çünkü uyku esnasında olmasından dolayı kişinin kendi fark etmesi oldukça zordur.

Ağır uyku apnesi nefesin uyku sırasında on saniye veya daha uzun kesilmesine denir. Uyku esnasında nefes kesilmesi saatte beşin üstüne çıkıyorsa ağır uyku apnesinden kaynaklanıyor olabilir. Uykuda nefes kesilmesi horlama olarak ortaya çıkar ve bu nefes kesilmeleri hayati riski ortaya çıkarır.

Ağır uyku apnesi her yaşta görülebilir fakat daha çok 40 ve 65 yaşları arasında ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlara oranla daha swık rastlanmaktadır, erkeklerin %4' ünde, kadınların ise %2'sinde apne sedromu olduğu saptanmıştır. Kilolu kişilerde zayıf kişilere oranla daha sık görülmekte ve zayıfladıkları zaman hafiflediği görülmüştür. Ağır uyku apnesi tedavi edilmesi bir çok sorunlara neden olabilir.

Ağır Uyku ApnesiAğır uyku apnesi belirtileri 
 • Horlama.
 • Uykuda nefes kesilmesi.
 • Sabah baş ağrısı.
 • Cinsel istek azlaması.
 • Sabah yorgunluğu.
 • Gündüz uyku hali .
 • Dikkati toplama zorluğu.
 • İşte başarısızlık.
 • Trafik kazaları (direksiyon başında uyumak).
 • Sosyal hayatın etkilenmesi.
 • Hipertansiyon ve kalp sorunları.
 • Geceleri sık idrara kalkma.
 • Uykuda terleme.
 • Ağız kuruluğu.
Tedavi yöntemi 

Ağır uyku apnesi olan hastaya ilk önce sigara ve alkolden uzak durması, kilo vermesi, yaşam koşullarını düzenlemesi ve düzenli spor yapması önerilir. Hastalık son yirmi yıl içinde tanınmış olmasından dolayı daha bir çok bilinmeyeni bulunmakta olmasından değişik tedavi yöntemleri denenmekte ve uygulanmaktadır. Ağır uyku apnesi tedavisinde  genellikle basınçlı hava maskesi önerilir, tedavide başarı şansı %100 olan tek uygulama sürekli pozitif hava basıncı CPAP denilen maske yöntemidir. Bu yöntemi hastaların yarısı uzun süre kullanabilmektedir. Hastalar bu tedaviyi bıraktıktan sonra tekrar eski rahatsızlıkları ortaya çıkmakta ve maske kullanımı çok uzun süre kullanıldığın yüzde tahrişlere sebep olabilmektedir. Ağır uyku apnesi hastaları için daha çok cerrahi yöntemler önerilir, çünkü bu maskenin bir ömür boyu takılması mümkün değildir.

Ağır uyku apnesi için önerilen cerrahi tedavi yöntemleri 
 • Burun ameliyatları.
 • Dil köküne yönelik dil ameliyatları.
 • Dil kası sinirlerinin uyarılması.
 • Alt ve üst çene ilerletme ameliyatları.
 • Yumuşak damağa yönelik ameliyatlar.
 • Hava yolunun boyundan dışarı çıkarılması.
]]>
Uyku Apnesi https://www.apne.gen.tr/uyku-apnesi.html Sat, 08 Dec 2018 02:53:59 +0000 Uyku Apnesi, Apne en sık rastlanılan bir uyku hastalığı türüdür. Bu hastalığın önemi ise ölüme neden olmasına ve oldukça sinsi bir şekilde ilerlemesine bağlıdır. Uyku apnesi hastalığı bireyin sağlığını, hayatiyetin Uyku Apnesi, Apne en sık rastlanılan bir uyku hastalığı türüdür. Bu hastalığın önemi ise ölüme neden olmasına ve oldukça sinsi bir şekilde ilerlemesine bağlıdır. Uyku apnesi hastalığı bireyin sağlığını, hayatiyetini ve bazende yaşamını dahi yok etmektedir. Uyku apnesi olan hastanın yaşam kalitesi oldukça bozulmuştur. Her yerde her zaman hatta araba kullanırken dahi uyuyabilir. Oldukça yüksek bir ses ile horlaması etrafındaki herkesi rahatsız eder. Çıkardığı ses o kadar yüksek olur ki bazen kendisi dahi horlamasından uyanır. İşe giderken aşırı yorgun olur ve dikkatini hiçbir şeye veremez. Çalışma isteği ve zevki bir anda yok olur. Eve çok yorgun bir şekilde gelir. Televizyon izlerken koltukta uyuya kalır. Başta ailesi olmak üzere çevresindeki bütün insanlar ile iletişimi bozulur. Tedavi edilmeyen uyku apnesi bireyi; kalp ritimi bozukluklarına, enfarktüs ve hipertansiyon gibi yüksek risk grubuna sokmaktadır. Ayrıca trafik kazasıda bir diğer risk grubudur. Uyku apnesi hastalığının tedavisi mümkündür. Bu hastalıkta asıl sorun tanıdır. Dünyada ki uyku apnesi hastası olan kişilerin yüzde seksen ve doksanına hale teşhis konulmadığı saptanmıştır. Bu miktarın Türkiye'de yüzde doksan beş ve doksan sekiz olduğu sanılmaktadır. Amerika'da ise uyku apnesi hastası olan kişilere ortalama on yıl yaşadıktan sonra ancak tanı konmuştur. 

Uyku ApnesiUyku Apnesi Nedir

Uyku esnasında nefes alıp vermenin on saniye kadar ve daha da uzun süre ile kesilmesi durumuna ''apne'' denir. Solunumun yavaşlaması durumuna ise ''hipopne'' denir. Uyku anında nefes kesilmelerinin sayısı saatte beşin üstüne çıkmış ise tıkayıcı tipte uyku apnesi sendromudur. Bu hastalığın mekanizması fiziksel kurallara uygundur. Uykuda nefesin kısmi olarak kesilmesi ise horlama şeklinde ortaya çıkmaktadır. Tamamen kesilmesi ise apneye sebep olmaktadır. Bu konuda horlamaya çok fazla değinmeyeceğiz. Bunu nedeni ise tek başına horlama sosyal bir sorun ve tedavisi de sosyaldir. Sigara içen, alkol kullanan ve yorgun olan insanlar horlayabilirler. Ayrıca uyku apnesi kalp ile beyin hastalıklarına yol açmaktadır.

Uyku Apnesinin Nedenleri

Oluşan tıkanma üst solunum yolu boyunca burun içinden epiglot'a kadar herhangi bir yerde olmaktadır. Cerrahi yöntem ile düzeltilmesi mümkün olan üst solunum yolu lezyonları aşağıda sınıflandırılmıştır.
 • Orofarenkste tonsil hiperttrofisi, makroglossi (Down sendromu ve akromegali), retrognati (Pierre robin sendromu ile akondroplazi), dil tonsili hipertrofisi, dil kisti, neoplazm, uvula ile yumuşak damak gevşekliği
 • Septum deviasyonu, hipertrofik konka, polip, tümör
 • Nöromüsküler sebepler; neonatal anoksi, serebral, palsy, down sendromu, myyotrofik distrofi, arnold chiari malformasyonu, sringomiyelobulbi ile vokal kord paralizisi
 • Nazofarenkste adenoid vegetasyon, kist, stenoz, koana atrezisi, koana polipi, tümör, velofarengeal cerrahi ve yarık damak onarımı
 • Kraniofasial anomaliler; Crouzon, apert, treacher collins ile down sendromu
 • Hipofarenkste laringotrakeomalasi, vallekula kisti, neoplazm, kord paralizisi, glottik web papillomatozis, stenoz, hemangiyom
Diğer sebepler; konjenital miksödem, hogdkin, prader will sendromu, endojen yada ekzogen obezite, orak hücreli anemi ile laringofarengeal reflü olarak sayılmaktadır.

Uzmanın hasta kişiye soracağı üç soru uyku apne hastalığının tanınmasına yardımcı olur:

1.Uyku esnasında nefes kesilmesi var mı
2. Gün içerisinde uyuklama isteği var mı
3. Horlama var mı

Uyku Apnesi Belirtileri Ve Tedavisi

Uyku apneli kişinin sabah başı ağrır, yorun kalkar, gün içerisinde uyuklamaya meyli vardır. Uzun araç kullanımında uyuma ve akşamları televizyon karşısında uyuklama]]> Hamilelikte Uyku Apnesi https://www.apne.gen.tr/hamilelikte-uyku-apnesi.html Sat, 08 Dec 2018 21:29:37 +0000 Hamilelikte Uyku Apnesi, Uyku apnesi  uykuda basit horlama şeklinde olmakla birlikte uyku apnesinin de habercisi olabilmektedir. Uyku apnesi solunumun en az 10 saniye durması olarak tanımlanıyor ve bu solunum durması inme, kalp rahatsı Hamilelikte Uyku Apnesi, Uyku apnesi  uykuda basit horlama şeklinde olmakla birlikte uyku apnesinin de habercisi olabilmektedir. Uyku apnesi solunumun en az 10 saniye durması olarak tanımlanıyor ve bu solunum durması inme, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon, depresyon gibi bir çok hastalık habercisi olabiliyor. Hamilelikte uyku apnesi düşüklere ve erken doğumlara sebep olabiliyor. Araştırmalara göre uyku apnesi erkeklerde %4, kadınlarda ise %2 oranında görülmektedir.

Hamilelikte uyku apnesinin daha çok artığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni ise hamilelikte kilo alımı ve hormon dengesinin bozulması uyku apnesini tetiklemesi. Kulak, burun, boğaz uzmanları uyku apnesinin hem annenin, hem de bebeğin sağlığını tehdit ettiğini ve 
hamilelerin kısa sürede bir doktora başvurmalarını söylemektedir.

Hamilelikte  hormonların artışı solunum yolunda direnci artırıyor ve kilo alımıyla uykuda horlama uyku apnesini ortaya çıkarıyor. Bu durum sadece annenin değil bebeğin sağlığını da etkiliyor. Uyku apnesi olan hamilelerin  normal hamilelere göre hipertansiyon, gebelik zehirlenmesinde ve erken doğum riski daha çok bulunmaktadır. Uzmanlar uyku apnesinin daha farklı belirtilerle geliştiğini  söylemektedirler.

Hamilelikte Uyku ApnesiKadınlarda uyku apnesi belirtileri:
 • Kronik yorgunluk ve depresyon.
 • Gece idrara sık çıkma.
 • Sabah baş ağrıları.
 • Cinsel istekte azalma.
 • Uykudan sık uyunama, uykusuzluk, gündüzleri uyuklama.
Kadınlarda uyku apnesi seyrek görülür, erkek hastalığı gibidir. Kadınlarda bu şikayetlerle hekimlere başvurduğunda, bu şikayetlerin altında başka hastalıklar arandığından geç teşhis konulabilmektedir.

Hamilelerde uyku apnesi burun açıcı spreyler, uygun yatış pozisyonları, dengeli düzenli beslenme ile solunum maskesiyle hastanın ve bebeğin oksijensiz kalmaması sağlanıyor. Hamilelik dışında tedavi yöntemleri daha geniş ve uygun hastalarda cerrahi yöntem de kullanılabiliyor.
]]>
Apne Sendromu https://www.apne.gen.tr/apne-sendromu.html Sun, 09 Dec 2018 04:44:25 +0000 Apne sendromu, normalde solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kasların kasılmasıyla üst solunum yolu açık kalır. Bu kaslar uyku anında gevşer ve bununla beraber üst solunum yolunda hafif bir daralma oluşur. Bu da Apne sendromu, normalde solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kasların kasılmasıyla üst solunum yolu açık kalır. Bu kaslar uyku anında gevşer ve bununla beraber üst solunum yolunda hafif bir daralma oluşur. Bu daralma hava geçişinde sorun yaratacak boyutta olmaz. Apne sendromunda uyku anında üst hava yollarında yaşanan daralma, solunumu ciddi boyutta zorlaştırır. Burundan soluk borusuna ulaşan mesafede gelişen daralma nedeniyle, uyku anında solunumun 10 saniyeden daha uzun durması apne sendromu olarak tanımlanır. Apne sendromu yaşayan kişilerde solunum durması atakları, uyku anında sürekli tekrarlar ve apne sendromu şiddetli olanlarda solunum durması 1 dakikayı geçebilir.

Uykuya yeni geçildiğinde damak kasları yeteri kadar gergin olduğundan apne yaşanmaz. Uyku ilerledikçe tüm vücut kaslarıyla beraber solunum sistemi ve damak çevresinde bulunan kaslar da gevşemeye başlar ve dar olan solunum yolu, tıkanır. Uyku derinleştikçe yaşanan apnenin şiddeti artar. Bu durum karşısında kişi derin uykudan uyanır ve yüzeysel olarak uykuya geçerek nefes almaya başlar. Bu süreç tüm gece boyunca devam eder. Uyku apnesi nedeniyle terleme, yorgun uyanma, gün içinde uyuklama, baş ağrısı, cinsel isteksizlik, ağız kuruluğu, asabiyet, konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetler oluşur. Beraberinde kalp ritim bozukluğu, yüksek tansiyon ve diyabete için risk meydana gelebilir.

Apne SendromuApne sendromu nedenleri nelerdir

 • Çene yapısının normalden küçük olması
 • Dilin büyük olması
 • Bademciklerin büyük olması
 • Küçük dil ve yumuşak damakta hava geçişini engelleyen oluşumların olması
 • Aşırı kilo
 • Erkek olmak
 • Uyku ilacı ya da alkol kullanmak

Apne sendromu belirtileri

 • Horlama
 • Gün içinde yorgun ve uykusuz olmak
 • Horlamanın ara ara kesilmesi, devamında sesli ve derin bir solunumla devam etmesi
 • Sabahları baş ağrısı
 • Gece sık aralıklarla tuvalete çıkma
 • Kadınlarda adet düzensizliği
 • Erkeklerde cinsel isteksizlik
 • Çocuklarda nefes almakta güçlük, huzursuz uyuma, horlama ve okul başarısında düşüklük

Bu tür belirtiler yıllar içinde yavaş yavaş gelişebileceğinde kişi durumunu fark etmeyebilir. Bazı durumlarda yaşın ilerlemesiyle beraber yaşanan problemler normal olarak düşünülebilir. Apne sendromu hastanın ailesi tarafından daha kolay tespit edilebilir.

Apne sendromu tanısı nasıl yapılır

Apne için doktora başvurulduğunda tanı için ilk önce hastanın hikayesi dinlenir. Hastanın gece uykusu, nefes kesilmeleri, sabahları uyandığında yorgun olup olmadığı, atak sayısı gibi detaylar öğrenilir. Apne sendromu tanısı için uluslar arası anketlerle hasta şikayetlerinin puanlaması yapılır. Puan belli bir oranın üzerinde çıkmışsa apne sendromundan şüphe duyulur. Hastanın hikayesi dinlendikten sonra kesin tanı hastanın uyku anında gözlemlenmesiyle konulabilir.

Hasta uyku laboratuvarında bir gece gözlemlenir ve uyku anındaki veriler, bilgisayara aktarılır. Göğüs-karın hareketleri, solunum ve beyin dalgaları, kas verileri ve ilave veriler kaydedilir. Ertesi gün, bilgisayara kayıt edilen veriler skorlama olarak tanımlanan bir işleme tabi tutulur. Uykuda nefes kesintileri, oksijen düşüklüğü, uyku anındaki diğer değişimlere bakılarak hasta hakkında detaylı bilgilere ulaşılır. İşlem sonrasında 1 saatte 5'ten fazla atak yaşanmışsa apne sendromu tanısı konulur. Kişinin durumuna göre hafif, orta ya da şiddetli olarak sınıflandırılır.

Apne sendromu tedavisi

Apne sendromu tedavisi hastalığın şiddetine bağlı olarak değişim gösterir. Başlangıçta cerrahi harici tedaviler uygulanır. CPAP cihazı halk arasında uyku apnesi maskesi olarak adlandırılan cihaz hastaya tavsiye edilir. Bu cihaz, ameliyat için uygun olmayan hastalara önerilen bir tedavi seçeneğidir. Apne maskesinin hastalığın boyutuna göre farklı türleri bulunmaktadır.]]> Bebeklerde Uyku Apnesi https://www.apne.gen.tr/bebeklerde-uyku-apnesi.html Sun, 09 Dec 2018 11:41:23 +0000 Bebeklerde uyku apnesi, uyku apnesi, uyku anında solunumun devamlı kesilmesi olarak tanımlanan ciddi bir rahatsızlıktır. Uyku apnesi, engelleyici uyku apnesi, merkezi uyku apnesi ve karışık apne olarak üç türde incelen Bebeklerde uyku apnesi, uyku apnesi, uyku anında solunumun devamlı kesilmesi olarak tanımlanan ciddi bir rahatsızlıktır. Uyku apnesi, engelleyici uyku apnesi, merkezi uyku apnesi ve karışık apne olarak üç türde incelenir. Engelleyici uyku apnesi, hava yollarının tıkanması nedeniyle oluşur. Merkezi uyku apnesinde tıkanma olmaz fakat beyin kaslara kasılma mesajını iletmez. Karışık apne ise engelleyici ve merkezi uyku apnesinin karışımıdır.

Bebeklerde daha çok merkezi uyku apnesine rastlanır. 1 yaş üstü ve yetişkinlerde ise engelleyici uyku apnesi en sık rastlanan apne türüdür. Down sendromlu çocuklarda doğuştan var olan etkenlerin üst solunum yollarını olumsuz etkilemesi nedeniyle uyku apnesine rastlanma olasılığı daha fazladır. Bu çocukların hemen hemen yarısında engelleyici uyku apnesine rastlanır.

Bebeklerde Uyku ApnesiUyku apnesi için hangi bebekler risk altındadır

Uyku apnesi her bebekte görülebilir. Fakat düşük ağırlıklı ya da prematüre bebeklerde uyku apnesine daha sık rastlanır. 37 haftalıktan daha önce doğmuş bebeklerde prematüre apnesi, 37 haftayı doldurduktan sonra doğan bebeklerde görülen apne ise yeni doğan apnesi olarak tanımlanır. Bebek ne kadar erken doğarsa uyku apnesi gelişme olasılığı o kadar yüksektir.

Bebeklerde uyku apnesi nedenleri nelerdir

Bebeklerin merkezi sinir sistemi henüz tam olarak gelişmediği için uyku apnesi gelişebilir. Beyin kanaması, kullanılan ilaçların etkileri, doğumsal kusurlar, solunum yolu hastalıkları, enfeksiyon, kalp-kan damarında problem ve reflü uyku apnesine yol açan diğer etkenler arasında yer alır.

Bebeklerde uyku apnesi belirtileri nelerdir

Uyku apnesi gelişen bebeklerde uyku anında nefes kesilmesi fark edilir. Bu kesinti uyku laboratuvarı olarak adlandırılan merkezi yerlerde tespit edilir. Bebeklerde kesinti 20 saniye, büyük çocuklarda ise 10 saniye olarak belirlenir. Bebek kesintiden sonra nefes almaya başladığında tıkanma yaşanır. Aynı zamanda rengi morarabilir. 6 aydan daha küçük bebeklerde doktorlar periyodik nefes alma olarak adlandırdıkları nefes kesilmesini normal kabul eder. Bebeklerde bazen daha hızlı soluk alma, ardından soluğun yavaşlaması ve 15 saniye kadar soluğun durduğu fark edilebilir. Bu durum endişe edilecek bir durum değildir. Bebek uyku boyunca solunumunun %5'ini bu şekilde devam ettirir. Prematüre bebeklerde ise bu durum %10 civarında seyreder.

Bebeklerde uyku apnesi tehlikeleri nelerdir

Bebeklerde gelişen uyku apnesi bazen hayati risk oluşturabilir. Bebekte solunum durduğunda kanda oksijen miktarı azalarak, karbondioksit artar. Yenidoğanlarda kalp atışlarında yaşanan düşüşler nedeniyle problemler açığa çıkabilir. Bu durum kalbin yavaş atması yani bradikardi olarak tanımlanır.

Bebeklerde uyku apnesi nasıl tespit edilir

Bebekte uyku apnesinden şüpheleniliyorsa fiziksel kontroller için bazı tetkikler uygulanır. Kanda oksijen oranı ölçülür, kalp atışları ve solunum hareketleri görüntülenir. Beraberinde röntgene ihtiyaç duyulabilir. Doktoran bebeği uyku uzmanı, akciğer ve apne uzmanına sevk edebilir. Uyku apnesinde tanı için kullanılan en genel test Polisomnografi'dir. Bu test ile horlama sesleri, beyin dalgaları, kanda oksijen miktarı, göz hareketleri ve solunum hareketleri kontrol edilir. Bu test uyku uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Tanı için kullanılan bir diğer test ise evde gerçekleştirilir. Ancak laboratuvarda olduğu kadar gerçek sonuç vermeyebilir. Her iki tanı yöntemi de bebek için ağrısızdır.

Bebeklerde uyku apnesi nasıl tedavi edilir

Bebeklerde uyku apnesinin tedavisi sıklığına ve şiddetine bağlı olarak değişim gösterebilir. Kalp atışlarını ve solunumu takip etmek için görüntüleme istenebilir. Merkezi sinir sistemini onarmak içinse ilaç tedavisi uygulanabilir. Engelleyici uyku apnesine maruz kalan çocuklarda solunumu dü]]> Çocuklarda Uyku Apnesi https://www.apne.gen.tr/cocuklarda-uyku-apnesi.html Mon, 10 Dec 2018 01:35:54 +0000 Çocuklarda uyku apnesi, Uyku apnesi olan çocukların aileleri çoklukla bu durumu fark edemezler. Uyku apnesi olan çocuklarda; sabahları yorgun uyanma, horlama, ağız kuruluğu, baş ağrısı, dikkat eksikliği, okul başarısının dü Çocuklarda uyku apnesi, Uyku apnesi olan çocukların aileleri çoklukla bu durumu fark edemezler. Uyku apnesi olan çocuklarda; sabahları yorgun uyanma, horlama, ağız kuruluğu, baş ağrısı, dikkat eksikliği, okul başarısının düşmesi gibi sorunları beraberinde getirebiliyor. Bununla birlikte zamanında tedavi edilmeyen ileri vakalarda  uykuda ani apne çocuk ölümlerini getirebiliyor. Apne, Yunancada nefessizlik anlamına geldiği söylenilir. Tıkayıcı uyku apnesi sendromunda, uykuda sık sık nefesin durması tekrarlanır. Şiddetli horlama ve bunların yol açtığı şiddetli belirtiler vardır. En sıklıkla karşılaşılan durumlar şişmanlık, geniz eti, bademciklerin büyümesi gibi olaylardır. Çene, ağız ve burun anatomik yapısının bozulması ve bu tür şeyler uyku apnesine neden olur. 


Uyku apnesi çocukları birçok şekilde etkiler. Yeteri kadar uyusalar da sabah yataktan kalktıklarında kendilerini yorgun, bitkin ve uykusuz hissederler. Bu tür sıkıntısı olan çocuklarda gerginlik, sıkıntılı olma,  iştahsızlık ve ayrıca geceleri altını ıslatma problemi görülür. Baş ağrısı ve ağız kuruluğu olur. Uykusuzluk ve dikkat eksikliği nedeni ile okulda başarısız olur. Sinirlilik, kavgacılık, sıklıkla ağlama gibi davranışlar da bunların yanında görülen problemlerdendir. Sürekli ağızdan nefes alan ve uykusunu tam anlamıyla alamayan çocukların diş ve damak şeklinde bozukluklar, ağız kokusu, diş çürüğü, boğaz ağrısı ve iltihabı, yutma bozukluğu, yüz gelişim bozuklukları, gelişim geriliği, büyümenin yavaşlaması gibi sorunlar görülebilir. Uykuda nefesini düzenli alamayan çocuklar da nefes durması yaşar bu durumlarda birtakım başka sorunlarda ve hastalıklar yaşanır. 

Uyku apnesi yaşayan çocukların gece boyu nefes durmalarında tansiyon yükselmeleri, kalp ritminin zayıflaması ve hatta kalbin durmasına neden olur. Böylelikle bu durum ölümlere neden olur. Nefes düzelse de tansiyon yüksekliği devam eder ve çok ciddi sorunlara neden olabilir. Her nefes durmasında, kandaki oksijen miktarını azalır ve bu durumda kalbin kan pompalaması azaltacaktır. Apnesi olan çocuklar bu tür nefes durmalarını yaşarlar. Ciddi sağlık sorunları yaşamamaları için çok çabuk önlem alınmalıdır. Çocuğunuzda çocuk apnesi olduğu şüphesindeyseniz hemen bir KBB uzmanına götürmeniz gerekmektedir. Detaylı bir endoskopik muayenesi çocuklarda uyku apnesi tanısı için sıklıkla yeterlidir. Şüpheli durumlarda, uyku laboratuvarında uyku incelemesi yapılabilir. Son zamanlarda obezite de çocuklarda görülmeye başlandığından, kilo sıkıntısı olan çocuklarda ayrıca değerlendirme yapılmalıdır. Çocuklardan ziyade bebeklerdeki muayenelerde daha özenli davranılmalıdır. Yumuşak endoskoplar ya da ince bebek endoskopları ile muayene yapılmalıdır. Bebeklerde solunum yolu baştan aşağı incelenmelidir.Çocuklarda Uyku Apnesi 

Çocuklarda Uyku Apnesinin Tedavisi: Çocuklarda tam olarak uyku apnesinin nedeni ortaya konduktan sonra tedavinin şekli belirlenmelidir. Burun, boğaz ve genizdeki enfeksiyon hastalıkları ve alerjik reaksiyonlarda, genelde ilaç tedavisi uygulanır. Unutulmaması gereken bir olay da alerjinin basite alınmaması gerektiğidir. Çünkü alerji de burun tıkanıklığına neden olarak apneye sebebiyet verebilir. Şişman çocuklarda öncelikle kilo sorunu çözülmeye çalışılarak tedaviye başlanır. Fakat geniz etinin çok büyümesi, bademciklerin aşırı büyümesi gibi durumlarda ameliyet en kısa ve köklü çözüm yoludur. Bademciklerin çok iltihaplı olmadığı lakin aşırı büyük olduğu durumlarda lazer yöntemiyle tümünün alınmak yerine bir parçasının alınıp küçültülmesi önerilmektedir. Çocuklarda uyku apnelerinde daha çok burun tıkanıklığına neden olan geniz eti ve bademciklere yönelik ametliyatlar yapılmaktadır. Çocukların ameliyatlarının çok yüksek bir kesimi genel anestezi altında yapılır. Bunun nedeni çocukların korku duymaması, hissetmemesi ve bir şey görmemesidir. Çocukluk çağı apnelerinde, bazı doğumsal anormallikler dışında hemen hem]]> Geniz Eti Uyku Apnesi https://www.apne.gen.tr/geniz-eti-uyku-apnesi.html Mon, 10 Dec 2018 14:24:02 +0000 Geniz Eti Uyku Apnesi, Geniz eti uyku apnesi, dendiğinde direk olarak aklımıza gelen doğal olarak çocuğun geniz etine bağlı olarak, uyku apnesi rahatsızlığından şikayetleri olmasıdır. Geniz etine bağlı olan uyku apnesi sorunl Geniz Eti Uyku Apnesi, Geniz eti uyku apnesi, dendiğinde direk olarak aklımıza gelen doğal olarak çocuğun geniz etine bağlı olarak, uyku apnesi rahatsızlığından şikayetleri olmasıdır. Geniz etine bağlı olan uyku apnesi sorunları genellikle çocuklarda görülmektedir.Öncelikle, geniz etinin ne olduğunu öğrenelim, daha sonra uyku apnesinin ne olduğunu ve nasıl neden olduğunu öğrenelim. Geniz; boğazın üst kısmında, burnumuzun gerisinde kalan bölgedir. 

Geniz eti; ise, her insanda bulunan, genzimizde doğduğumuzdan itibaren bulunan, dışarıdan gelecek olan mikropların, vücudumuza zarar vermesini engelleyen bir et parçasıdır. Fakat, geniz eti bazı çocuklarda çok büyük olur, bu da çocuğun sağlığını ciddi derecede etkiler. Geniz eti büyümesi, genellikle sık sık kalabalık ortamlara kreş ve okullara giden çocukların aynı ortamda nefes almalarıyla beraber, daha çok büyümeye sebep olur. Yani geniz eti, üst solunum yolları rahatsızlığına daha fazla yakalanan çocuklarda büyük bir sorun haline gelebiliyor. Geniz etinin neden olduğu sorunlar arasında, uyku apnesi de görülmektedir. 

Geniz Eti Uyku ApnesiUyku apnesi; Uyku hemen hemen bütün canlıların, temel ihtiyaçları arasındadır. Vücudumuza yetecek uyku zamanı, kişiden kişiye değişmektedir. Uyku zamanının kişilerin yaşları ile de etkisi vardır. Mesela; Yeni doğan bir bebeğin, beyin gelişimi tam olarak tamamlanmadığı için, yetişkin bir kişiye göre uykuya çok daha fazla ihtiyacı vardır. Yani özellikle bebeklerde sağlıklı bir gelişim ve yaşam için uykunun önemi çok büyüktür. Büyüme hormonlarımız en çok uyku sırasında çalışır, bebekler ne kadar çok uyursa gelişimleri de o kadar güzel ve sağlıklı olur. Yetişkin kişilerde ise bünye ne kadar uyku da kalırsa o kadar dinlenmiş ve dinç kalkarlar. Uyku apnesi, uyku sırasında kesik kesik ataklar olarak anlatılır. Uyku apnesi genellikle çocuklarda daha sık görülmektedir. Bu genellikle obezite olan çocuklarda ve üst solunum yollarına bağlı olan rahatsızlıklarda ve geniz eti büyümesinde ortaya çıkar, bunlarda çocuklarda daha sık görünen rahatsızlıklar arasındadır. Yetişkinlerde ise, yine obezite de, nefes darlığı rahatsızlıklarında ve bazende üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülmektedir.

Geniz Eti Uyku Apnesi Belirtileri
Genellikle çocukluk çağlarında görülen geniz etinin, en büyük nedenlerinden biri olan uyku apnesi, zamanında tedavi edilmezse eğer, uykuda ölüme kadar götüren kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer, çocuğunuz üst solunum yolları enfeksiyonu geçirmiyor olsa bile, uykusunda horluyorsa, kesik kesik nefes alıp veriyorsa, yan yattığı zaman ağız suyu akıyorsa yani ağzı kapalı olarak uyuyamıyorsa, sadece uyandığı zamanlarda değil, normalde de ağız kokusu fazla ise bunlar geniz etine bağlı olarak çocuğunuzun uyku apnesine yakalanmış olabileceğini göstermektedir.

Geniz Eti Uyku Apnesi Tedavisi
Geniz etine bağlı, uyku apnesinin tedavisi için, öncelikle çocuğun her hangi bir üst solunum yolları enfeksiyonu geçirip geçirmediği araştırılır. Eğer çocuğun uyku apnesi, üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak, geniz etinin büyümesi ile birlikte gelişmiş ise, derhal üst solunum yolları tedavi sürecine geçilir. Fakat çocukta üst solunum yolları enfeksiyonu yokken, çocuk uyku apnesi geçiriyorsa, işte o zaman mutlaka geniz eti büyüklüğünün ölçülmesi gerekmektedir. Eğer geniz etinin büyük olmasından dolayı çocuk uyku apnesi geçiriyor ise, küçük bi cerrahi müdahale ile geniz etinin hemen alınması gerekmektedir. Geniz eti ameliyatlarında, çocuğun eğer bademcikleri de normalden büyük ise ailenin de isteğine bağlı olarak, bademciklerin alınması da ön görülür.
]]>