Çocuklarda Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda uyku apnesi, Uyku apnesi olan çocukların aileleri çoklukla bu durumu fark edemezler. Uyku apnesi olan çocuklarda; sabahları yorgun uyanma, horlama, ağız kuruluğu, baş ağrısı, dikkat eksikliği, okul başarısının düşmesi gibi sorunları beraberinde getirebiliyor. Bununla birlikte zamanında tedavi edilmeyen ileri vakalarda uykuda ani apne çocuk ölümlerini getirebiliyor. Apne, Yunancada nefessizlik anlamına geldiği söylenilir. Tıkayıcı uyku apnesi sendromunda, uykuda sık sık nefesin durması tekrarlanır. Şiddetli horlama ve bunların yol açtığı şiddetli belirtiler vardır. En sıklıkla karşılaşılan durumlar şişmanlık, geniz eti, bademciklerin büyümesi gibi olaylardır. Çene, ağız ve burun anatomik yapısının bozulması ve bu tür şeyler uyku apnesine neden olur.

Uyku apnesi çocukları birçok şekilde etkiler. Yeteri kadar uyusalar da sabah yataktan kalktıklarında kendilerini yorgun, bitkin ve uykusuz hissederler. Bu tür sıkıntısı olan çocuklarda gerginlik, sıkıntılı olma, iştahsızlık ve ayrıca geceleri altını ıslatma problemi görülür. Baş ağrısı ve ağız kuruluğu olur. Uykusuzluk ve dikkat eksikliği nedeni ile okulda başarısız olur. Sinirlilik, kavgacılık, sıklıkla ağlama gibi davranışlar da bunların yanında görülen problemlerdendir. Sürekli ağızdan nefes alan ve uykusunu tam anlamıyla alamayan çocukların diş ve damak şeklinde bozukluklar, ağız kokusu, diş çürüğü, boğaz ağrısı ve iltihabı, yutma bozukluğu, yüz gelişim bozuklukları, gelişim geriliği, büyümenin yavaşlaması gibi sorunlar görülebilir. Uykuda nefesini düzenli alamayan çocuklar da nefes durması yaşar bu durumlarda birtakım başka sorunlarda ve hastalıklar yaşanır.

Uyku apnesi yaşayan çocukların gece boyu nefes durmalarında tansiyon yükselmeleri, kalp ritminin zayıflaması ve hatta kalbin durmasına neden olur. Böylelikle bu durum ölümlere neden olur. Nefes düzelse de tansiyon yüksekliği devam eder ve çok ciddi sorunlara neden olabilir. Her nefes durmasında, kandaki oksijen miktarını azalır ve bu durumda kalbin kan pompalaması azaltacaktır. Apnesi olan çocuklar bu tür nefes durmalarını yaşarlar. Ciddi sağlık sorunları yaşamamaları için çok çabuk önlem alınmalıdır. Çocuğunuzda çocuk apnesi olduğu şüphesindeyseniz hemen bir KBB uzmanına götürmeniz gerekmektedir. Detaylı bir endoskopik muayenesi çocuklarda uyku apnesi tanısı için sıklıkla yeterlidir. Şüpheli durumlarda, uyku laboratuvarında uyku incelemesi yapılabilir. Son zamanlarda obezite de çocuklarda görülmeye başlandığından, kilo sıkıntısı olan çocuklarda ayrıca değerlendirme yapılmalıdır. Çocuklardan ziyade bebeklerdeki muayenelerde daha özenli davranılmalıdır. Yumuşak endoskoplar ya da ince bebek endoskopları ile muayene yapılmalıdır. Bebeklerde solunum yolu baştan aşağı incelenmelidir.

Çocuklarda Uyku Apnesinin Tedavisi: Çocuklarda tam olarak uyku apnesinin nedeni ortaya konduktan sonra tedavinin şekli belirlenmelidir. Burun, boğaz ve genizdeki enfeksiyon hastalıkları ve alerjik reaksiyonlarda, genelde ilaç tedavisi uygulanır. Unutulmaması gereken bir olay da alerjinin basite alınmaması gerektiğidir. Çünkü alerji de burun tıkanıklığına neden olarak apneye sebebiyet verebilir. Şişman çocuklarda öncelikle kilo sorunu çözülmeye çalışılarak tedaviye başlanır. Fakat geniz etinin çok büyümesi, bademciklerin aşırı büyümesi gibi durumlarda ameliyat en kısa ve köklü çözüm yoludur. Bademciklerin çok iltihaplı olmadığı lakin aşırı büyük olduğu durumlarda lazer yöntemiyle tümünün alınmak yerine bir parçasının alınıp küçültülmesi önerilmektedir. Çocuklarda uyku apnelerinde daha çok burun tıkanıklığına neden olan geniz eti ve bademciklere yönelik ametliyatlar yapılmaktadır. Çocukların ameliyatlarının çok yüksek bir kesimi genel anestezi altında yapılır. Bunun nedeni çocukların korku duymaması, hissetmemesi ve bir şey görmemesidir. Çocukluk çağı apnelerinde, bazı doğumsal anormallikler dışında hemen hemen tamamına yakın başarı sağlanır.

Çocuklarda Uyku Apnesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uyku Apnesi Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uyku Apnesi Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Uyku Apnesi Kilo Aldırır mı?

Uyku Apnesi Kilo Aldırır mı?

Bebeklerde Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Ağır Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Ağır Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi