Geniz Eti Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Geniz Eti Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Uyku Apnesi, Geniz eti uyku apnesi, dendiğinde direk olarak aklımıza gelen doğal olarak çocuğun geniz etine bağlı olarak, uyku apnesi rahatsızlığından şikâyetleri olmasıdır. Geniz etine bağlı olan uyku apnesi sorunları genellikle çocuklarda görülmektedir. Öncelikle, geniz etinin ne olduğunu öğrenelim, daha sonra uyku apnesinin ne olduğunu ve nasıl neden olduğunu öğrenelim. Geniz; boğazın üst kısmında, burnumuzun gerisinde kalan bölgedir. 

Geniz eti; ise her insanda bulunan, genzimizde doğduğumuzdan itibaren bulunan, dışarıdan gelecek olan mikropların, vücudumuza zarar vermesini engelleyen bir et parçasıdır. Fakat, geniz eti bazı çocuklarda çok büyük olur, bu da çocuğun sağlığını ciddi derecede etkiler. Geniz eti büyümesi, genellikle sık sık kalabalık ortamlara kreş ve okullara giden çocukların aynı ortamda nefes almalarıyla beraber, daha çok büyümeye sebep olur. Yani geniz eti, üst solunum yolları rahatsızlığına daha fazla yakalanan çocuklarda büyük bir sorun haline gelebiliyor. Geniz etinin neden olduğu sorunlar arasında, uyku apnesi de görülmektedir. 

Uyku apnesi; Uyku hemen hemen bütün canlıların, temel ihtiyaçları arasındadır. Vücudumuza yetecek uyku zamanı, kişiden kişiye değişmektedir. Uyku zamanının kişilerin yaşları ile de etkisi vardır. Mesela; Yeni doğan bir bebeğin, beyin gelişimi tam olarak tamamlanmadığı için, yetişkin bir kişiye göre uykuya çok daha fazla ihtiyacı vardır. Yani özellikle bebeklerde sağlıklı bir gelişim ve yaşam için uykunun önemi çok büyüktür. Büyüme hormonlarımız en çok uyku sırasında çalışır, bebekler ne kadar çok uyursa gelişimleri de o kadar güzel ve sağlıklı olur. Yetişkin kişilerde ise bünye ne kadar uyku da kalırsa o kadar dinlenmiş ve dinç kalkarlar. Uyku apnesi, uyku sırasında kesik kesik ataklar olarak anlatılır. Uyku apnesi genellikle çocuklarda daha sık görülmektedir. Bu genellikle obezite olan çocuklarda ve üst solunum yollarına bağlı olan rahatsızlıklarda ve geniz eti büyümesinde ortaya çıkar, bunlarda çocuklarda daha sık görünen rahatsızlıklar arasındadır. Yetişkinlerde ise yine obezite de nefes darlığı rahatsızlıklarında ve bazen de üst solunum yolları enfeksiyonlarında görülmektedir.

Geniz Eti Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Genellikle çocukluk çağlarında görülen geniz etinin, en büyük nedenlerinden biri olan uyku apnesi, zamanında tedavi edilmezse eğer, uykuda ölüme kadar götüren kötü sonuçlar doğurabilir. Eğer, çocuğunuz üst solunum yolları enfeksiyonu geçirmiyor olsa bile, uykusunda horluyorsa, kesik kesik nefes alıp veriyorsa, yan yattığı zaman ağız suyu akıyorsa yani ağzı kapalı olarak uyuyamıyorsa, sadece uyandığı zamanlarda değil, normalde de ağız kokusu fazla ise bunlar geniz etine bağlı olarak çocuğunuzun uyku apnesine yakalanmış olabileceğini göstermektedir.

Geniz Eti Uyku Apnesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geniz etine bağlı, uyku apnesinin tedavisi için, öncelikle çocuğun herhangi bir üst solunum yolları enfeksiyonu geçirip geçirmediği araştırılır. Eğer çocuğun uyku apnesi, üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak, geniz etinin büyümesi ile gelişmiş ise derhal üst solunum yolları tedavi sürecine geçilir. Fakat çocukta üst solunum yolları enfeksiyonu yokken, çocuk uyku apnesi geçiriyorsa, işte o zaman mutlaka geniz eti büyüklüğünün ölçülmesi gerekmektedir. Eğer geniz etinin büyük olmasından dolayı çocuk uyku apnesi geçiriyor ise küçük bi cerrahi müdahale ile geniz etinin hemen alınması gerekmektedir. Geniz eti ameliyatlarında, çocuğun eğer bademcikleri de normalden büyük ise ailenin de isteğine bağlı olarak, bademciklerin alınması da ön görülür.

Geniz Eti Uyku Apnesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Apne Belirtileri ve Tedavisi

Apne Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uyku Apnesi Kilo Aldırır mı?

Uyku Apnesi Kilo Aldırır mı?

Bebeklerde Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Ağır Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Ağır Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesi Cihazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Uyku Apnesi Cihazı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çocuklarda Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi